5 Eylül 2011 Pazartesi

Origami: Katla Katla Bitmedi Arkadaş
“Origami’yi nasıl bilirdiniz?” Bu soruya cevabın: “İşte böyle kağıt var… Katlıyorsun… Sonra bir daha katlıyorsun falan… Bir daha derken olaylar gelişiyor bir bakıyorsun o kağıt tavşan oluyor.” gibisinden bir şey ise aferim sana. Sen git japonların bilmem kaç senesini verdiği kağıt katlama sanatını basite indirge. Tamam, katlama kısımları doğru ama üslubun yanlış. Bu iş tuzluk yapıp ,içine isimler yazıp, sayı tutmaya benzemez. 
Emek var bu işte kolay değil! Bak, bir bilenden öğren hele!


Yaşasın Origami Öğreniyorum! I
Origamiye girişmeden önce bu işin öyle görüldüğü gibi kolay olmadığını bilmek lazım. Baştan kolaylarla başlanır, doğrudur ama sonradan öyle bir kazıklaşır ki şaşarsın. Sen kağıdı aldığın anda National Geographic hayvanlarını boy boy dizeceğini düşünüyorsan hiç başlama, sakin ol ve yavaşça o elindeki kağıdı yere bırak. Başlangıç olarak kedi kafası uygundur. O kadar basit ki bunu yapıp kendini bir şey sanabilirsin. Sevgiliye ya da hoşlanılan kişiye sevimlilik olsun diye yapıp verilebilir. Bahsi geçen insan odun değilse şayet pek hoşuna gidecektir. Zaten şu kıytırık kedi kafasını bile deneyip yapamıyorsan hiç bulaşma bu işe. Gerçekten git bir çay koy kendine. Valla ya boşver!


Yaşasın Origami Öğreniyorum! II: Kolaymış Ya!
Kedi kafasını yaptın, hayat sana güzel. Sanıyorsun ki kıvıramayacağın kağıt yok. O zaman yap bakalım bu sakurayı da görelim. Sakura yapamayan origami dünyasında saygı göremez bunu bilesin! Öyle 5 dakikada olacak iş değil bu. Sen uğraşadur ben bir film izleyeyim.  Haydi kolay gelsin!
 


Yaşasın Origami Öğreniyorum! III: Öğrenmesem Mi Acaba?
Dedik ama bu iş zor, mesai ister diye.  Sen heves ettin.  Hala geç değil vazgeçebilirsin. Yok ben caymam, bu yola baş koydum diyorsan bu kusudama’yı yap alnından öpeceğim diyorum. Bu seni en az 2 gün yorar. Sen uğraşadur ben halamların yazlığa gidip, geleyim. Haydi kolay gelsin!

 


Yaşasın Origami Öğreniyorum! IV: Yıkılmadım Ayaktayım
Beni şaşırttın. Hala origami de origami mi diyorsun? Hem de bu yaptığın yamuk yumuk şeylere rağmen. Pes doğrusu!  Azmin beni etkiledi. O zaman sana bu linkleri öneriyorum.

Sömür sömürebildiğin kadar, boğul origami’ye.  Ama unutma bir gün annen odana girip “Bu kağıtlar ne böyle? Hiç temizlemiyorsun odanı, ıvır zıvır hep ortada… Vır vır, dır dır…” yapıp eserlerini çöpe atacak. Dikkatli ol. Haydi bakalım origami fatihi! Arkanda gün batımı, saçlarında rüzgar, gururlu ve bilgiçsin, gömül kağıtlara!

1 yorum:

  1. sarmıştım bi ara bu velede :)
    şimdi yazını okudum yine heveslendim, olmadı bak:D

    YanıtlaSil